Chociaż media społecznościowe żyją głównie chwilą bieżącą, to jednak wiele udostępnianych w nich treści nie traci tak szybko na aktualności i warto się z nimi zapoznać nawet po pewnym czasie. Właśnie dlatego postanowiłem regularnie zamieszczać tutaj najbardziej interesujące linki, które opublikowałem na Twitterze (@tomasz_zalewski) lub w serwisie Linkedin.
Internet daje nam prawie nieograniczony dostęp do informacji – z reguły szybszy niż ten oferowany przez tradycyjne media. Często jest to także dostęp do bezpośredniego źródła informacji, co pozwala na wyrobienie sobie własnej opinii na podstawie faktów, a nie ich omówienia lub interpretacji. Jednak dostępnych informacji, nawet zawężonych tylko do wybranego zagadnienia, jest zazwyczaj zbyt dużo. Trzeba je selekcjonować.
Od pewnego czasu, gdy natrafię na ciekawe informacje w Internecie dotyczące moich zawodowych zainteresowań, dzielę się nimi publicznie. Przede wszystkim na Twitterze (@tomasz_zalewski), choć część informacji, zazwyczaj o stricte prawniczym charakterze, trafia także na moje konto w serwisie LinkedIn.
Media społecznościowe żyją przede wszystkim chwilą bieżącą, jednak wiele z udostępnianych w nich treści nie traci tak szybko na aktualności i warto się z nimi zapoznać nawet po pewnym czasie. Dlatego postanowiłem regularnie zamieszczać tutaj najbardziej interesujące linki, które opublikowałem na Twitterze lub w serwisie Linkedin.
Przedstawiam wybrane linki dotyczące prawa zamówień publicznych z grudnia 2015 r. z krótkim komentarzem.
- Zamówienia publiczne: unijne dyrektywy można już stosować choć nie są wdrożone – donosi Rzeczpospolita. Temat ten będzie wracał jak bumerang, zwłaszcza teraz, gdy jednym ze źródeł prawa zamówień publicznych w Polsce będzie bezpośrednio rozporządzenie w sprawie jednolitego europejskiego dokumentu zamówieniowego.
- Raport z realizacji zamówienia publicznego jest informacją publiczną. Wyrok NSA z 7 listopada 2015 r.
- Wyrok TSUE w sprawie C-203/14, Consorci Sanitari del Maresme przeciwko Corporació de Salut del Maresme i la Selva: organy administracji publicznej mogą być wykonawcami w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, o ile oferują odpłatnie usługi na rynku.
- Poland in Band B in Government Defence Anti-Corruption Index. Miejsce Polski dotyczące ryzyka korpucki w zamówieniach obronnych warto porównać także globalnie: http://government.defenceindex.org/#close
- KPRM szuka nowego prezesa UZP. Nabór ruszył 3 grudnia. Błyskawiczny zresztą, bo termin zgłaszania wniosków mijał 14 grudnia. I dobrze, bo UZP nie ma Prezesa od grudnia 2013 (tak, to już ponad 2 lata).
- Okazuje się, że wykonawcy oferują w zamówieniach publicznych pirackie oprogramowanie. O problemie poinformował Urząd Zamówień Publicznych.
- 10 grudnia Dariusz Piasta - p.o. prezesa UZP - przekonywał, że powinien być przyjęty projekt przygotowany przez poprzedni rząd. Warty zapamiętania (i zweryfikowania za jakiś czas) cytat: „Kolejna nowelizacja przepisów o zamówieniach zamiast uchwalenia nowej ustawy doprowadzi do niespójności regulacji i jeszcze większych problemów z ich stosowaniem”.
- Zamówienia publiczne wyjaśnione w 1 min 20 sekund w ramach filmu na YouTube. Choć wielu twierdzi, że video jest świetnym narzędziem edukacyjnym, ten przykład nie przekonuje…
- Naprawa zamówień publicznych jest chyba naprawdę ważna w polityce rządu, skoro poświęciła jej obszerny materiał Polska Agencja Prasowa, przedrukowany przez prawie wszystkie media.
- Zamówienia publiczne to instrument kształtowania polityki państwa. Tu na przykładzie Rosji, która blokuje udział firm tureckich w zamówieniach publicznych w Rosji w odwecie za zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez wojsko tureckie.
- Przedsiębiorcy, wobec których zostanie otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, nie będą wykluczani z konkursów, nawet jeśli ich kondycja finansowa pozostawia wiele do życzenia. O istotnym problemie, który opisaliśmy jako pierwsi na łamach naszego bloga, pisze dziennika Gazeta Prawna piórem Sławomira Wikariaka.
- Przetargi: co trzeba zmienić od kwietnia. 80 zmian. Tzw. mała nowelizacja Prawa zamówień publicznych wcale nie będzie taka mała.
- Trwa tryumfalny pochód Disclosure Scotland przez Krajową Izbę Odwoławczą. 22 grudnia 2015 r. zapadł piąty z kolei wyrok, iż zaświadczenie z Disclosure Scotland potwierdza niekaralność osoby z Wielkiej Brytanii oraz, że żaden inny dokument, w szczególności zaświadczenie z Disclosure and Barring Services (DBS) nie może go zastąpić. Syg. akt KIO 2589/15, 2596/15 – link niebawem, jak się pojawi wyrok tutaj.
- Na koniec dzielę się swoim ulubionym ogłoszeniem o udzieleniu zamówienia publicznego, które jest chyba ponadczasowe. Pełny tekst tutaj. Poniżej tylko krótki cytat:
Pkt II.1.4) Krótki opis zamówienia lub zakupu
"Oświeć Panie moje czyny i niech Twoja pomoc zawsze mi towarzyszy.
Niech każde moje działanie w Tobie ma swój początek i koniec.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę,
/w razie potrzeby/ wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.
Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie!
Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie!
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.
Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie.
1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest zaprojektowanie oraz wykonanie bezprzewodowej Sieci Radiowej Wi-Fi (według standardu 802.11 b/g) w topologii kratowej (mesh) w wybranych lokalizacjach Miasta Kobyłka.
2. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzą następujące zadania: (…)”
Autorem tego wpisu jest Tomasz Zalewski

Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Omawiamy wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i ich wpływ na wykładnię prawa zamówień publicznych w Polsce. Śledzimy i komentujemy proces legislacyjny w Unii Europejskiej. Odnosimy się do aktualnych zagadnień polskiego orzecznictwa.
Zamieszczamy tu linki do artykułów prasowych poświęconych prawu zamówień publicznych - tych wyłącznie naszego autorstwa, jak i takich, w których komentujemy rzeczywistość prawną wraz z innymi ekspertami. Zobacz »