Akademia EuroZamówień to nasz cykl szkoleniowy skierowany do wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych. Spotkania stanowią forum wymiany poglądów i dyskusji na temat praktycznych problemów, z którymi na co dzień borykają się zarówno wykonawcy, jak i zamawiający. Kolejna seria szkoleń rozpocznie się 18 października spotkaniem pt. "Nowelizacja ustawy prawo zamówień publicznych 2016. Największe kontrowersje". Szczegóły już wkrótce.
Trzecia odsłona Akademii EuroZamówień przypada na szczególny czas. W dniu 28 lipca 2016 r. weszła w życie największa w ostatnich latach nowelizacja polskiego systemu prawa zamówień publicznych. Obecnie wszyscy uczestnicy rynku zamówień publicznych pochylają się nad nowymi przepisami, oczekując niecierpliwie pierwszych orzeczeń oraz wyjaśnień swoich wątpliwości. A wątpliwości tych jest sporo, na co z pewnością miało wpływ błyskawiczne tempo przygotowania projektu nowelizacji i jej uchwalenia przez parlament. Chcemy w ramach Akademii pochylić się nad takimi właśnie zagadnieniami.
Warto zauważyć, że nowelizacja związana jest z implementacją nowego pakietu dyrektyw zamówieniowych Unii Europejskiej, co powoduje, że prawidłowa wykładnia nowych przepisów ustawy Pzp wymaga odwołania się do przepisów dyrektyw. Wystarczy wskazać, że dokument Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówieniowego, który będzie składany we wszystkich postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych powołuje się wprost na przepisy dyrektywy. Znajomość europejskiego prawa zamówień publicznych to obecnie konieczność.
Przy okazji chciałbym przypomnieć, że koncepcja Akademii EuroZamówień powstała w ramach działalności naszego bloga, który od początku koncentrował się na zagadnieniach prawa europejskiego. Już w maju 2011 roku pisaliśmy: Jako prawnikom zajmującym się polskim prawem zamówień publicznych brakuje nam żywej dyskusji nad zagadnieniami dotyczącymi relacji pomiędzy polskim prawem i jego wykładnią a prawem unijnym. Martwi nas nieobecność polskich komentarzy po istotnych dla całego europejskiego systemu prawa zamówień publicznych orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W ramach serwisu „EuroZamówienia” chcemy choć trochę wypełnić tę lukę i na bieżąco reagować na wszelkie istotne dla polskich zamówień publicznych kwestie związane z prawem unijnym, w tym procesem jego powstawania i stosowania. Chcemy także przyglądać się różnym dobrze znanym zagadnieniom prawnym z perspektywy europejskiej.
Zapraszamy Państwa do współtworzenia tematyki szkoleń
Podczas spotkań trzeciej edycji Akademii chcemy skupić się na aktualnych zagadnieniach ważnych z punktu widzenia wykonawców i zamawiających, dlatego tym razem ustalamy temat tylko pierwszego spotkania. O kolejnych będziemy decydować na bieżąco, konsultując je z uczestnikami.
Jeśli określone zagadnienia szczególnie Państwa interesują, prosimy o informację w komentarzach. Mogą Państwo również napisać do nas na adres: akademia.eurozamowien@eversheds.pl. Z góry dziękujemy za wszystkie sugestie.
Harmonogram szkoleń przedstawia się następująco:
- 18 października 2016 | Nowelizacja ustawy prawo zamówień publicznych 2016 - największe kontrowersje
Już dziś zapisz ten termin w kalendarzu: Outlook • Google • iCalendar - 29 listopada 2016 | Jednolity Europejski Dokument Zamówieniowy a ustawa prawo zamówień publicznych
Już dziś zapisz ten termin w kalendarzu: Outlook • Google • iCalendar - 17 stycznia 2017 | Innowacyjność i własność intelektualna w zamówieniach publicznych
Już dziś zapisz ten termin w kalendarzu: Outlook • Google • iCalendar - 21 marca 2017 | Jak wpływać na treść SIWZ w ramach przepisów Pzp?
Już dziś zapisz ten termin w kalendarzu: Outlook • Google • iCalendar - 25 maja 2017 | Szczegóły w terminie późniejszym
Już dziś zapisz ten termin w kalendarzu: Outlook • Google • iCalendar
Szkolenia prowadzić będziemy we dwójkę – dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska oraz ja. Rejestrację na każde z wydarzeń uruchamiamy na miesiąc wcześniej.
Serdecznie zapraszamy!
Poprzednie dwie odsłony Akademii EuroZamówień cieszyły się dużym zainteresowaniem. W dziesięciu spotkaniach wzięło udział łącznie ponad 200 osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy.
Poniżej tematyka poprzednich szkoleń:
Edycja 2014/15
- Rażąco niska cena po nowelizacji
- Zmiany umów w sprawie zamówienia publicznego
- Ocena rzetelności wykonawców (nienależyte wykonywanie zamówień jako przesłanka wykluczenia)
- Paszporty zamówieniowe – nowe zasady potwierdzania niepodlegania wykluczeniu z postępowania
- Użyczanie potencjału przez podmioty trzecie i podwykonawstwo
Edycja 2015/16
- Wybrane aspekty odpowiedzialności karnej w zamówieniach publicznych
- Korzystanie z potencjału osób trzecich i podwykonawców a problem zmów przetargowych
- Czyny nieuczciwej konkurencji w ramach zamówień publicznych
- Pozacenowe kryteria oceny ofert
- Konsorcjum w zamówieniach publicznych: od oferty do wykonania umowy
Autorem wpisu jest Tomasz Zalewski
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Omawiamy wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i ich wpływ na wykładnię prawa zamówień publicznych w Polsce. Śledzimy i komentujemy proces legislacyjny w Unii Europejskiej. Odnosimy się do aktualnych zagadnień polskiego orzecznictwa.
Zamieszczamy tu linki do artykułów prasowych poświęconych prawu zamówień publicznych - tych wyłącznie naszego autorstwa, jak i takich, w których komentujemy rzeczywistość prawną wraz z innymi ekspertami. Zobacz »